Whatsapp Pay Ödeme Sistemi


whattsapp pay ödeme sistemi

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp kullanıcılarına her geçen gün yeni özelliklerini sunmaya devam ediyor. Whatsapp’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre bir süredir sadece Hindistan’da test aşamasında olan Whatsapp Pay Ödeme sistemini Brezilya’da kullanıma açtığını açıkladı. Artık Brezilya’da bulunan Whatsapp kullanıcıları uygulama üzerinden para transferi yapabilecekler.

Whatsapp Pay Nedir ?

Whatsapp Pay ile artık kullanıcılar hızlı ve kolayca para alış verişi yapabilecekler. Whatsapp , alt yapı olarak Birleşik Ödeme Ara yüzünü (UPI) kullanıyor. Yaygın olarak kullanılan dijital ödeme sistemi olan UPI ile çalışabilmek için banka bilgilerinin Whatsapp’a tanıtmak gerekiyor.

Yeni ödeme sistemi Whatsap Pay , para transferinin dışında küçük işletmeler için Whatsapp Business aracılığı ile ödeme alma imkanı sağlıyor. İşlemler sırasında güvenlik için parmak izi veya altı haneli PIN kodu kullanılacak. Bu işlem alışveriş yapan kullanıcı için ücretsizken, işletmelerin işlem ücreti ödeyeceği belirlendi.

whatsapp pay ödeme sistemi

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in Twitter hesabından yaptığı açıklama , “Bugün Brezilya’da Whattsapp kullanıcıları için Whattsap Pay ödeme özelliğini başlatıyoruz. Fotoğraf paylaşmak kadar kolay para gönderip alıyoruz. Ayrıca küçük işletmelerin Whatsapp’ta satış yapmalarını sağlıyoruz. Bu işlemler için, uygulamalarımızda güvenli ve tutarlı yol sunan Facebook Pay’ı kullanıyoruz. Bunu mümkün kıldıkları için tüm ortaklarıma teşekkür ediyorum. Whatsapp’ta ödemeleri yaygınlaştırdığımız ilk ülke Brezilya devamı gelecek.”

Whatsapp Ödeme Sistemi Nasıl Kullanılır?

Whatsapp’ın kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayan bu hizmeti nasıl kullanılıyor birlikte adım adım inceleyelim.

1- İlk olarak bağlantılı bir banka hesabı kurmak gerekiyor.

2- Whatsapp Pay özelliği aktif edildiğinde cep telefonu numarası ile banka hesabına erişmiş olunuyor.

3- Ödemeler ekranına geldiğinizde , eşleştirmiş olduğunuz bankadan size SMS ile onay geliyor. Sizden gerekli onayı aldıktan sonra para gönderebiliyorsunuz.

4- Bankalar listeleniyor ve listelenen bankalardan kullanmak istediğinizi seçiyorsunuz.

5- Para göndermek istediğiniz kişinin Whatsapp profiline giriyorsunuz.

6- son olarak “Ödeme” seçeneğini göreceksiniz, bu sekmeye girip göndermek istediğiniz miktarı giriyorsunuz ve size gelen onay kodunu girdikten sonra , karşı tarafa mesaj halinde para göndermiş oluyorsunuz.

Şimdi merak edilen bir başka konu bu uygulama dünya geneline ne zaman kullanılmaya başlanacak?