Sosyal Medya Reklam türleri

Facebook Reklamları

Hergün milyonlarda insanın aktif olduğu facebook en hızlı büyüyen sosyal medya platformudur. İnsanlar yeni tanıştıkları kişiler hakkında veya keşfettikleri işletmeler hakkında daha fazla bilgi almak için Facebook’u kullanmaktadır. Facebook sadece genç nüfusa hitap etmeyen her yaştan kullanıcının bulunduğu sosyal medya platformudur. Facebook , işletmelere tanıtım yapmak ve trafiklerini arttırmak için çeşitli reklam modelleri sunmaktadır.

Facebook’ta potansiyel müşterileri yakalama olasılığını arttırmak için hedef kitlenizi ülkeye, cinsiyete,yaşa,şehre,medeni durumuna, eğitim düzeyi,iş unvanı gibi değerlere göre filtreleyerek reklamlarınızı istediğiniz kitleye daha kolay ulaştırmış olursunuz. Bu sayede bütçenizi ürünleriniz ile daha çok ilgilenen kitle için kullanmış olursunuz.

Facebook’ta reklam kampanyarının fazla etkileşim alması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

medyoloji facebook reklamları
facebook reklamları

Video Paylaşmak : ürününüzün tüm özellikleri hem gösterip hem anlatabileceğiniz bir özelliktir, hareketli görseller kullanıcının daha çok etkisini çeker.

Etkileşimi Yaratmak : etkileşimi yaratmak için takipçilerinizi harekete geçirecek eylemlerde bulunmalısınız. Etkili ve harekete geçirici kampanya isimleri , kısa ve net açıklamalar ve samimi bir ton ile yazılmış içerikler kullanıcıların markaya olan ilgisini arttırır.

Görsel Paylaşımı: profesyonel olarak hazırlanmış kaliteli ve
canlı içerikler her zaman daha ilgi çekici olur.

Etkinlik oluşturma: kullanıcıların sizi takip etmesini ve
beğenmesini sağlayacak etkinlikler oluşturun.

Güncel Olmak : paylaşımlar içerisinde güncel olaylara yer vermek kullanıcıların ilgisini çeker.

Instagram Reklamları

Dünyanın en büyük fotoğraf paylaşma sitesi olan instagram 2010 yılında kurulmuştur ve bugün 1 milyarı aşkın instagrama kullanıcısı bulunmaktadır ve bunun 500 milyonu hergün aktif olarak fotoğraf ve videolara göz atarak sosyal ağı kullanmaktadır. İstatisliklere göre Türkiye’de 38 milyon Instagram kullanıcı bulunmaktadır.

Instagram kişisel kullanıcıların yanı sıra işletmelerinde sıklıkla kullandığı popüler bir sosyal medya aracıdır.  İşletmeler burada ürün ve hizletmerini fotoğraflama yolu ile takipçileri paylaşarak tanıtımını yaparken  web sitesinin trafiğinide yukarı çıkarmakta ve yeni müşteri kitlesine ulaşmaktadır.

Markanızın reklamlarını facebook reklamlarına benzer özelliklerde instagram üzerinden yaparak satış hacminizi ve marka bilinilirliğinizi arttırabilirsiniz.Instagram daha çok fotograf ve video paylaşımlarının yapılması açısından facebook ve twitter a göre daha fazla etkileşim almaktadır.

instgaram reklamları medyoloji
linkedin reklam statejileri

Linkedin Reklamları

Linkedin , B2B hedef kitlesi için en uygun tanıtım mecrasıdır. Linkedin’de, özellikle profesyonel profiller oluşturarak, yeni iş ilişkileri kurma ve yeni müşterilere minimum maliyetle ulaşmanızı sağlayan dijital mecradır. Linkedin’de işletme sayfanızı doğru tanıtarak verimli bağlantılar oluşturabilir, bir çok iş sahibi,CEO ve yöneticiye ulaşabilirsiniz. Linkedin’in özellikle kurumsal şirketlere yüksek fayda sağlayacak dijital pazarlama araçları sunmaktadır. Hedef kitleye ulaşmak ve işinizle ilgili topluluklar oluşturmak için diğer platformlardan daha farklı çalışma prensiplerine sahiptir.

Metin Reklamları: Reklam metinleri akış, şirket ve profil sayfalarının üst ve yan bölümlerinde belirlediğiniz profesyonel hedef kitleye sadece metin olarak gösterilir. Tıklama veya gösterim başına ücretlendirilir.

Dönen Reklamlar:  Hizmet veya ürünlerinizi hikayeleştirip dönen reklamlarda sunarak daha fazla ilgi çekebilirsiniz. Diğer reklam modellerine göre etkileşimi daha fazla olduğu bilinmektedir.

Sponsorlu Reklamlar: Bu reklam modeli Facebook ve Instagram’da ki gibi gönderiyi öne çıkaran reklam modelidir. Hedef kitlenizin Linkedin akışında gösterilir , eğer ilgi çekici görsel ve metin kullanıyorsanız oldukça  etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sponsorlu InMail: Sponsored Inmail ile Linkedin kullanıcılarına email ile ulaşma imkanı elde ederseniz. Linkedin Sponsored Inmail’ler kullanıcıların spam kutusuna düşmez , bu sayede nokta atışı bir reklam sunmuş olursunuz.

Şirket Takip Reklamları: Daha çok şirketlerin Linkedin üzerindeki kişi sayısını arttırmak için kullandığı reklam modelidir. Linkedin Follow Company Ads reklam modelinde , şirket hesaplarına takipçi çekmek isteyen firmalar , şirket hesapları ile eşleşmiş şekilde profillerini gösterirler.

linkedin reklam stretejileri

Sosyal Medya Reklamları Hakkında Sıkca Sorulan Sorular

Hangi sosyal medya platformunda reklam vereceğine karar veremeyen müşterilerimizden gelen bazı soruları sizler için yanıtladık.

Facebook reklam modellerinde ; tıklama başına maliyet, gödterim başına maliyet, gönderi etkileşimi, sayfa beğenmesi,uygulama yüksenmesi ve video görüntülenmesi tercihlerine göre ücretlendirme yöntemi belirlenir.

Facebook reklamları, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize ulaşarak, firmanızın ürün/hizmet tanıtımını yapmaktadır. Kullanıcıların ilgi alanına göre yapılan hedeflemeler ile satış hacminin artması sağlanır.

Instagram’da hedef kitle belirlemek için birçok kriter vardır. Hedef kitlenizi ülke,şehir,yaş,cinsiyet,medini durum,eğitim düzeyi gibi parametrelere göre belirlenir.

Instagram reklamları da tıpkı Facebook için kullanılan Power Editor reklam aracı ile yayına alınır.

Profesyonel bir sosyal medya aracı olan Linkedin ‘de hedef kitleniz şirket sahipleri, CEO ve yöneticilerdir. Linkedin reklamlarının amacı daha çok B2B bağlantı kurmayı sağlamaktır.

Dijital pazarlamada sosyal medya danışmanlığı desteği almak için...