SEO Optimizasyonu Nedir ?

seo optimizasyonu

SEO optimizasyonu ingilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir ve türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçmiştir. Günümüzde en yaygın kullanılan arama motoru Google olduğu için SEO optimizasyonu kurallarını belirleyen kuruluşta Google olmuştur. Arama motoru optimizasyonunun site sağlığını Google tarafından belirlenmiş kurallara uymasını sağlayarak web sitenize gelen trafiği arttırmak ve bu sayede arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanızı sağlamaktır.

SEO Optimizasyonu Neden Gereklidir?

“Arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmak en işlek caddede dükkan sahibi olmak gibidir.”

Sizde en işlek cadde de mağaza açmak istiyorsanız web sitenizin SEO optimizasyonuna önem vermelisin. Değişen tüketim alışkanlıkları ile birlikte , potansiyel müşterileriniz büyük bir çoğunluğu ulaşmak istediği ürün/hizmet araştırmasına internetten başlamaktadır. Potansiyel müşterilerin %80’i arama sonuçlarında çıkan ilk sayfayı inceleyerek satın alma kararını veriyorlar. Arama motorları müşterilerine kendinizi göstermenizin ve rakipleriniz önüne geçmenin en hızlı ve en kolay yoludur. Sizde dijital pazarlamada yerinizi almak için SEO çalışmalarına hemen başlayın.

SEO Nasıl Yapılır ?

SEO arama motoru optimizasyonu , uzun süreli ve çok yönlü uzmanlık çalışmaları gerektirir. Google aramalarda her zaman kaliteli içerik ve site trafiğine önem vermektedir. Kaliteli içerik düzenlemesi site içi (on-page) çalışmalarla, site trafiği ise site dışı (off-page) çalışmalarla sağlanmaktadır. SEO çalışması kapsamlı analiz ve araştırma sonuçlarına göre uygun strateji belirlenerek yapıldığında her zaman başarıya ulaşılmaktadır.

SEO optimizasyonu uzun süreli ve çok yönlü ve uzmanlık çalışmaları gerektirir. SEO çalışmaları kapsamında , web sitenizin seo uyumluluğu, google analitytics raporu, anahtar kelime analizleri, rakip firma analizi, web site kod analizi, hedef seçimi, ziyaretçi davranışları analizi gibi bir çok faktörün öncelikli olarak analiz edilmesi gerekmektedir. Bu analiz sonuçlarına göre SEO çalışmalarını planlaması gerekir.

Nereden Başlamalıyım ?

SEO uzmanlık gerektiren bir çalışmadır. Burada her web sitenin , her projenin kendine has yapı taşlarının olduğunu düşünürsek, her projenin analiz çalışmaları farklı yapılır. Başarılı yapılan bir SEO optimizasyonu sizi başarıya götürdüğü gibi yanlış yapılan seo optimizasyonları web siteniz için zararlıdır , sitenizin alakalı arama sonuçlarında çıkmaması site trafiğini düşürür ve Google’da alt sıralarda kalmanıza neden olur. Uzman danışmanlık firmalarından destek alarak güncel araçlar ile sitenizin analizi yapılıp, size özel hazırlanmış SEO planları ile çalışmalara başlanılmalıdır.  

Medyoloji Dijital Pazarlama Ajansımızı ücretsiz SEO analizinden yararlanmak için SEO – Arama Motoru Optimizasyonu sayfamızı ziyaret ediniz.