SEO (Arama Motoru Optımızasyonu)

SEO (arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO ingilizce ‘Search Engine Optimization’ kelimelerinin baş harflerinden adını almıştır ve türkçeye arama motoru optimizasyonu olarak geçmişitir. SEO web sitenize gelen trafiği organik olarak artırmak için yapılan çeşitli stratejik çalışmalardır.  Arama motoru optimizasyonu çok kapsamlı derinlik gerektiren araştırmalar ile ortaya çıkan analizler sonucunda karar verilen anahtar kelimelere göre ve stratejilere göre yapılması gerekir.

SEO Nasıl Yapılır?

Günümüzde en yaygın kullanılan arama motoru olan Google olduğu için internet arama kurallarını belirleyende Google olmuştur. Google aramalarda her zaman kaliteli içerik ve site trafiğine önem vermektedir. Kaliteli içerik düzenlemesi site içi (on-page) çalışmalarla, site trafiği ise site dışı (off-page) çalışmalarla sağlanmaktadır. SEO çalışması kapsamlı analiz ve araştırma sonuçlarına göre uygun strateji belirlenerek yapıldığında her zaman başarıya ulaşılmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu uzun süreli ve çok yönlü uzmanlık çalışmaları gerektirir. Arama motoru optimizasyonu çalışması kapsamında , web sitenizin SEO uyumluluğu, Google analytics raporu, keyword analizleri, rakip firma analizi, web site kod analizi, hedef seçimi, ziyaretçi davranışları analizi gibi bir çok faktörün öncelikli olarak analiz edilmesi gerekmektedir. Bu analiz sonuçlarına göre arama motoru optimizasyonu çalışmasının stratejisine karar vererek web siteniz için en uygun strateji ile çalışmalar yapılmalıdır.

seo arama motoru optimizasyonu nedir
seo arama motoru optimizasyonu

SEO Neden önemlidir?

Değişen tüketim alışkanlıkları ile birlikte , potansiyel müşterileriniz büyük bir çoğunluğu ulaşmak istediği ürün/hizmet araştırmasına internetten başlamaktadır. Müşterilerin büyük çoğunluğu arama sonuçlarında çıkan ilk sayfayı inceleyerek satın alma kararını veriyorlar. Arama motorları potansiyel müşterilerinize kendinizi göstermenin en hızlı ve en kolay yoludur.

Arama motoru optimizasyonu çalışması sayesinde firmanızın web sitesini arama motorlarında ilk sayfaya taşıyarak rakiplerinin önüne geçerek müşterilerinizin gözü önünde olabilirsiniz.