COVID – 19 DIJITAL TÜKETİMİ NASIL ETKİLEDİ?


covid-19 coronavirüs

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve ardından Türkiye dahil tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) salgını sağlık sektörü başta olmak üzere iş yaşamından, eğitim hayatımıza kadar tüm alanları derinden etkiledi.  Salgının kapsamında alınan tedbirlerden en önemlisi olan kişisel izolasyon ve ‘evde kal’ çağrısı ile birlikte eğitim online platformlara, alışveriş süreçleri e-ticaret ortamlarına ve iş yaşamı ise yine internet temelli araçlara taşındı.

Genel olarak Türkiye özeline bakarsak, iletişim operatörlerinin yaptığı resmi açıklamalara göre internet kullanımı gündüz saatlerinde %50, günün ‘peak’ saatlerinde ise %30 luk bir artış gözlemlenmiştir. 

IAB TR İnternet Ölçümleme Araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görülmesi ile birlikte kullanıcıların tüketim alışkanlıklarının dijital platformlara taşındığı gözlendi. 

Kaynak: IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması, PC Platformu, Gerçek Ziyaretçi, 2-22 Mart 2020

COVİD – 19 ile E-TİCARET TÜKETİMİ YÜKSELİŞTE

Dünya ülkeleri bir yandan Koronavirüs ile mücadele ederken, bir yandan da salgının yarattığı ekonomik krizle karşı karşıya kalmış durumda. Koronavirüs seyahattan, perakendeye; gıdadan, e-ticarete kadar aklınıza gelebilecek tüm sektörleri derinden etkiledi.

Koronavirüs ile ilgili alınan güncel önlemler ve duyuruların takip edildiği devletlerin ilgili kamu kuruluşlarının web siteleri ile salgın haberleri ile ilgili yayıncılık faaliyetleri gösteren siteler, e-ticaret ve online alışveriş trafiğinde genel bir artış gözleniyor.

COVİD – 19 İHTİYAÇLARI HER GEÇEN GÜN DEĞİŞTİRİYOR…

Pandemi sürecinde alınan önlemler kapsamında iş yapılış şekilleride değişti. Bir çok iş kolu evden çalışma sürecine geçmiştir ve çalışma ortamını online kanallara taşımıştır.

İnternet ortamında devam eden bir diğer sektör eğitim alanında olmuştur. Türkiye özelinde okulların pandemi sürecinde tatil edilmesi ile birlikte uzaktan eğitim süreçleri başamıştır. Uzaktan eğitimin TV platformlarına taşınmasının yanı sıra , haber sitelerinde ve form sayfalarında aramalar artmıştır.

Evden çalışma ve eğitim süreçlerinin online devam ettirilmesi internet tüketimini arttırmıştır.

Salgın sürecinin başlaması ile birlikte temel gıda ve temizlik malzemelerine olan ihtiyaç talebinde müthiş bir yükseliş gözlemlendi. Bu taleplerin karşılanması için online pazarlama araçları (e-ticaret ve hızlı sipariş/teslimat uygulamaları) öne çıktı.  

Koronavirüs süreci ile birlikte artan önlemler, tüketici tercihlerinde de her geçen gün bir yenisini ekleyecek gibi görünüyor. Örneğin virüsün yayılmasını önlemek için kapatılan berber ve bayan kuaförleri sonrası saç başta olmak üzere erkek ve kadın kişisel bakım aletlerine talep arttı.

COVİD – 19 ÖDEME YÖNTEMLERİNDE DEĞİŞİKLİKLER YARATTI

Tüketim tercihlerinde yaşanan bu değişimlerin bir yansımasını da temassız ödemelerde görüyoruz. Türkiye’de uzun yıllardır olan fakat pek tercih edilmeyen temassız ödeme yöntemi bugünlerde birçok alışveriş noktasında hem tüketicilerin hem de satıcıların öncelikli tercihleri arasına girdi.

Hatta temassız ödemelerde 2018’de 90 TL olan ve 2019 yılında 120 TL ye çıkarılan işlem limiti, koronavirüsün etkisiyle 2 kattan fazla artarak 250 TL ye çıkmış bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir